Windows i błąd mapowania zasobu

Taka sytuacja. Udział dyskowy przeniesiony na inny serwer. Z kronikarskiego obowiązku: z IFS (NetServer) działającego pod kontrolą systemu IBM i na Windows Server 2012 (choć podobny błąd widziałem przy okazji kombinowaniu z nazwą użytkownika w obrębie jednego systemu).

Podczas próby zamapowania tego dysku w nowej lokalizacji otrzymuję komunikat jak na obrazku:

Określony folder sieciowy jest mapowany przy użyciu innej nazwy użytkownika i hasła. Aby połączyć się przy użyciu innej nazwy użytkownika i hasła, trzeba najpierw odłączyć wszelkie istniejące mapowania na ten udział sieciowy.

Naturalnie odłączenie tego dysku i wylistowanie zasobów przy pomocy net use wskazuje, że takiego zasobu już w systemie nie ma.

Gdybym komunikat ten dostał po angielsku pewnie solution znalazło by się szybciej, ale że mam go po polsku, a może ktoś z poszukiwaczy też trafi na pomoc MS publikuję co zrobiłem sam.

Oto co proponuje Microsoft w swojej pomocy:

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/938120/error-message-when-you-use-user-credentials-to-connect-to-a-network-sh

W skrócie: proponuje albo podmapowanie po adresie IP, albo zrobienie aliasu w DNS-ie i podmapowanie po tym aliasie. Żadnego grzebania w rejestrach, żadnego secpol.msc

A tymczasem rozwiązanie jest w tym przypadku proste:

net use * /delete

… i podmapowanie na nowo

One thought on “Windows i błąd mapowania zasobu”

  1. dzięki, bardzo przydatne i szybkie rozwiązanie 🙂 niestety trzeba wtedy mapować wszystkie dyski sieciowe od nowa, ale problem rozwiązany!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.